Bez wody nie ma życia. Również nasza skóra jej potrzebuje. Woda, która wpływa na nawilżenie naskórka, pochodzi z głębiej położonej skóry właściwej. Jeśli nasza skóra ma słabą barierę ochronną, woda będzie odparowała z niej szybciej. Skóra będzie też źle nawilżona, gdy będzie zaburzony jej proces rogowacenia i zdolności do produkcji NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. W miarę przesuwania się komórek skóry do zewnętrznej warstwy naskórka zawartość procentowa wody w niej jest niższa. Skóra sucha jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, jest krucha i mało elastyczna. Często ma nierówną, matową powierzchnię. W dotyku może być szorstka i tępa. Dużo osób posiadających skórę suchą odczuwa jej nieprzyjemne ściągnięcie, świąd.
Skąd się bierze skóra sucha?
- Wraz z wiekiem zmniejszona produkcja łoju w skórze
- Cechy dziedziczne
- Suche powietrze, mróz, słońce, czyli czynniki środowiskowe
- Odwodnienie organizmu
- Drażniące środki chemiczne mające kontakt ze skórą
- Choroby skóry
Jak możemy pielęgnować skórę suchą?
Do oczyszczania skóry suchej najlepsze będą delikatne preparaty – pianki lub mleczka, które w swoim składzie nie będą miały soli siarczanów (SLS sodium lauryl sulfate) oraz pochodnych betainy (cocoamidopropyl betaine).Niestety składniki te usuwają ze skóry lipidy chroniące ją przed utratą wody.
Kremy powinny zawierać składniki o działaniu:
- Nawilżającym
- Ochronnym
- Regenerującym barierę naskórka
Składniki nawilżające dzielimy na:
- zatrzymujące wodę w skórze
- zapobiegające odparowaniu wody ze skóry
- składniki odbudowujące naskórek
Podstawowe składniki nawilżające:
- Kolagen – nawilża i uelastycznia skórę. Wiąże cząsteczki wody. Uwaga! Wbrew powszechnej opinii kolagen nie wchłania się w głąb skóry i nie uzupełnia swoich braków.
- Kwas hialuronowy – bardzo dobrze łączy cząsteczki wody, nie wchłania się w głąb skóry, ale tworzy na niej barierę ochronną
- Kwas mikrohialuronowy – posiada mniejszą cząsteczkę od kwasu hialuronowego, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć w głębsze warstwy naskórka i tam wiązać cząsteczki wody
- Sorbitol– jest „delikatnym” alkoholem, który zatrzymuje wodę na powierzchni naskórka
- Gliceryna – mocno pochłania wodę i wygładza naskórek
- Pantenol – często spotykany w kosmetykach do włosów. Bardzo dobrze nawilża, wykazuje działanie łagodzące świąd i podrażnienie
- Mocznik – wiąże cząsteczki wody, przez co doskonale nawilża. W większych stężeniach ma działanie złuszczające.
- Lipidy – ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe – naturalnie występują w naskórku, regulują jego złuszczanie. Sprawiają, że skóra jest elastyczna i miękka. Zapobiegają utracie wody.
Zabiegi przywracające optymalne nawilżenie skóry:
- Lipid Control Dermaquest
- Rewitalizujący zabieg anti-age Dermaquest
- Masaż kosmetyczny twarzy szyi i dekoltu z wykorzystaniem dermokosmetyków marki Dermaquest
- Zabiegi z wykorzystaniem alg
Jak nawilżyć skórę?
Zapraszamy do salonu Red to Kill Wrocław. Chętnie odpowiadamy na pytania poprzez formularz kontaktowy. Odwiedźcie również naszą ofertę oraz stronę na Facebooku i Instagramie.